-
Stora auktionshandboken
Inbunden bok. Prisma. 2 uppl. 1999. 240 sidor.
Nära nyskick. Skyddsomslag i nära nyskick.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789151835105
- Titel
- Stora auktionshandboken
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 1999
- Omfång
- 240 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Vikt
- 821 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Hur skiljer man agnarna från vetet, det äkta gamla från halvgammalt eller rent av förfalskat? Bara med kunskap kan man göra fynd och undvika fallgropar. Och kunskap ger Stora auktionshand-boken i rika mått. Här berättas om märken och kännetecken, om årtal och historik, om material och om skötsel av föremålen. Vilka detaljer man ska leta efter, fällor att undvika.
Prisma 2 9789151835105 -
Auktionshandboken : Med 1900-talets design
Inbunden bok. Prisma. 3 uppl. 2004. 285 sidor.
Nära nyskick. Skyddsomslag i hyggligt skick. Fin bok! Skyddsomslaget fint men högst upp lte lite slitet
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789151841670
- Titel
- Auktionshandboken : Med 1900-talets design
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2004
- Omfång
- 285 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 190 x 225 mm
- Vikt
- 974 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Trenderna på auktionsmarknaden kommer och går. Efterfrågan på 1900-talets design ökar och är en av nyheterna i Auktionshandboken, en faktafylld översikt över det som utbjuds på auktion, från kvalitetsauktioner till stadsauktion och bondauktion. Här ges råd och tips: Hur bjuder man på auktion, hur undviker man de vanligaste fallgroparna, hur skiljer man nytillverkat från gammalt? Nya bilder, färska auktionspriser!
Prisma 3 9789151841670 -
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
- ISBN
- 9789151835105
- Titel
- Stora auktionshandboken
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 1999
- Omfång
- 240 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Vikt
- 821 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Hur skiljer man agnarna från vetet, det äkta gamla från halvgammalt eller rent av förfalskat? Bara med kunskap kan man göra fynd och undvika fallgropar. Och kunskap ger Stora auktionshand-boken i rika mått. Här berättas om märken och kännetecken, om årtal och historik, om material och om skötsel av föremålen. Vilka detaljer man ska leta efter, fällor att undvika.
Prisma 2 9789151835105 -
Auktionshandboken
Inbunden bok. Rabén & Sjögren. 1994. 189 sidor.
Mycket gott skick. Skyddsomslag i mycket gott skick. Hylla 19
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9129615941
- Titel
- Auktionshandboken
- Författare
- Fredlund, Jane - Angré, Per - Hallbert, Cecilia
- Förlag
- Stockholm : Rabén & Sjögren
- Utgivningsår
- 1993
- Språk
- Svenska
Rabén & Sjögren 9129615941 -
Auktionshandboken 1700-2000
Inbunden bok.
Gott skick. Skyddsomslag i gott skick. Prisma. uppl.3. 2004. 284 s. mindre bruksslitage, solblekt rygg, lättare skav på skyddsomslag.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789151841670
- Titel
- Auktionshandboken : Med 1900-talets design
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2004
- Omfång
- 285 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 190 x 225 mm
- Vikt
- 974 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Trenderna på auktionsmarknaden kommer och går. Efterfrågan på 1900-talets design ökar och är en av nyheterna i Auktionshandboken, en faktafylld översikt över det som utbjuds på auktion, från kvalitetsauktioner till stadsauktion och bondauktion. Här ges råd och tips: Hur bjuder man på auktion, hur undviker man de vanligaste fallgroparna, hur skiljer man nytillverkat från gammalt? Nya bilder, färska auktionspriser!
9789151841670 -
Auktionshandboken : Med 1900-talets design
Inbunden bok. Prisma. 3 uppl. 2004. 285 sidor.
Mycket gott skick. Skyddsomslag i gott skick.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789151841670
- Titel
- Auktionshandboken : Med 1900-talets design
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2004
- Omfång
- 285 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 190 x 225 mm
- Vikt
- 974 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Trenderna på auktionsmarknaden kommer och går. Efterfrågan på 1900-talets design ökar och är en av nyheterna i Auktionshandboken, en faktafylld översikt över det som utbjuds på auktion, från kvalitetsauktioner till stadsauktion och bondauktion. Här ges råd och tips: Hur bjuder man på auktion, hur undviker man de vanligaste fallgroparna, hur skiljer man nytillverkat från gammalt? Nya bilder, färska auktionspriser!
Prisma 3 9789151841670 -
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
- ISBN
- 9789151844947
- Titel
- Auktionshandboken : 1700-2000
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2005
- Omfång
- 284 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Vikt
- 958 g
- Språk
- Svenska
Prisma 4 9789151844947 -
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
- ISBN
- 9789151849881
- Titel
- Auktionshandboken : 1700-2000
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2008
- Omfång
- 288 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Mått
- 194 x 232 mm Ryggbredd 24 mm
- Vikt
- 951 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Auktionshandboken 1700–2000 ger praktiska tips till dig som vill köpa eller sälja möbler och andra föremål på auktioner och i antikhandeln. Auktionshusens kvalitetsauktioner liksom enkla veckoauktioner, loppis och bondauktioner – allt finns med.
De flesta föremål som byter ägare på auktion är från 1900-talet – alltså ligger tyngdpunkten här. Porslin och porslinsstämplar och glas liksom koppar, mässing, tenn och silver behandlas, likaså det mesta för kök och matbord.
Auktionshandboken 1700–2000 vill inspirera till att blanda gammalt och nytt, antikt och loppisfynd och skapa en egen inredningsstil. Möbler från 1700-talet och fram till våra dagar presenteras fylligt med stilhistoria, bilder och auktionspriser. Förvaringsmöbler, sittmöbler, belysning, gjutjärnsmöbler och mattor får egna kapitel, liksom möbler från Svenskt Tenn och möbler från Ikea. Det senare ett än så länge sällsynt inslag på auktion, som vi kanske får se mera av.
Auktionspriserna är uppdaterade i samarbete med Stockholms Auktionsverk.
Prisma 5 9789151849881 -
Auktionshandboken : 1700-2000
Inbunden bok. Prisma. 5 uppl. 2008. 288 sidor.
Nära nyskick. Skyddsomslag saknas. Fint exemplar
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789151849881
- Titel
- Auktionshandboken : 1700-2000
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2008
- Omfång
- 288 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Mått
- 194 x 232 mm Ryggbredd 24 mm
- Vikt
- 951 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Auktionshandboken 1700–2000 ger praktiska tips till dig som vill köpa eller sälja möbler och andra föremål på auktioner och i antikhandeln. Auktionshusens kvalitetsauktioner liksom enkla veckoauktioner, loppis och bondauktioner – allt finns med.
De flesta föremål som byter ägare på auktion är från 1900-talet – alltså ligger tyngdpunkten här. Porslin och porslinsstämplar och glas liksom koppar, mässing, tenn och silver behandlas, likaså det mesta för kök och matbord.
Auktionshandboken 1700–2000 vill inspirera till att blanda gammalt och nytt, antikt och loppisfynd och skapa en egen inredningsstil. Möbler från 1700-talet och fram till våra dagar presenteras fylligt med stilhistoria, bilder och auktionspriser. Förvaringsmöbler, sittmöbler, belysning, gjutjärnsmöbler och mattor får egna kapitel, liksom möbler från Svenskt Tenn och möbler från Ikea. Det senare ett än så länge sällsynt inslag på auktion, som vi kanske får se mera av.
Auktionspriserna är uppdaterade i samarbete med Stockholms Auktionsverk.
Prisma 5 9789151849881 -
Stora auktionshandboken
Inbunden bok. Prisma. 1 uppl. 1998. 236 sidor.
Mycket gott skick. Upplaga: 1
Utgivningsdatum: 1998-03-04
Omfång: 236 sidor
Bandtyp: Inbunden Bok
Vikt: 832 g
Porto tillkommer med 45 krInrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9151832305
- Titel
- Stora auktionshandboken
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 1998
- Omfång
- 236 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Vikt
- 832 g
- Språk
- Svenska
Prisma 1 9151832305 -
Auktionshandboken : Med 1900-talets design
Inbunden bok. Prisma. 3 uppl. 2004. 285 sidor.
Nära nyskick. Skyddsomslag i mycket gott skick.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9151841673
- Titel
- Auktionshandboken : Med 1900-talets design
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2004
- Omfång
- 285 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 190 x 225 mm
- Vikt
- 974 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Trenderna på auktionsmarknaden kommer och går. Efterfrågan på 1900-talets design ökar och är en av nyheterna i Auktionshandboken, en faktafylld översikt över det som utbjuds på auktion, från kvalitetsauktioner till stadsauktion och bondauktion. Här ges råd och tips: Hur bjuder man på auktion, hur undviker man de vanligaste fallgroparna, hur skiljer man nytillverkat från gammalt? Nya bilder, färska auktionspriser!
Prisma 3 9151841673 -
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
- ISBN
- 9789151849881
- Titel
- Auktionshandboken : 1700-2000
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2008
- Omfång
- 288 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Mått
- 194 x 232 mm Ryggbredd 24 mm
- Vikt
- 951 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Auktionshandboken 1700–2000 ger praktiska tips till dig som vill köpa eller sälja möbler och andra föremål på auktioner och i antikhandeln. Auktionshusens kvalitetsauktioner liksom enkla veckoauktioner, loppis och bondauktioner – allt finns med.
De flesta föremål som byter ägare på auktion är från 1900-talet – alltså ligger tyngdpunkten här. Porslin och porslinsstämplar och glas liksom koppar, mässing, tenn och silver behandlas, likaså det mesta för kök och matbord.
Auktionshandboken 1700–2000 vill inspirera till att blanda gammalt och nytt, antikt och loppisfynd och skapa en egen inredningsstil. Möbler från 1700-talet och fram till våra dagar presenteras fylligt med stilhistoria, bilder och auktionspriser. Förvaringsmöbler, sittmöbler, belysning, gjutjärnsmöbler och mattor får egna kapitel, liksom möbler från Svenskt Tenn och möbler från Ikea. Det senare ett än så länge sällsynt inslag på auktion, som vi kanske får se mera av.
Auktionspriserna är uppdaterade i samarbete med Stockholms Auktionsverk.
Prisma 5 9789151849881 -
Stora auktionshandboken
Inbunden bok. Prisma. 1 uppl. 1998. 236 sidor.
Nyskick. Skyddsomslag i nyskick.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9151832305
- Titel
- Stora auktionshandboken
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 1998
- Omfång
- 236 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Vikt
- 832 g
- Språk
- Svenska
Prisma 1 9151832305 -
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
- ISBN
- 915184494x
- Titel
- Auktionshandboken : 1700-2000
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2005
- Omfång
- 284 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Vikt
- 958 g
- Språk
- Svenska
Prisma 4 915184494x -
Stora auktionshandboken
Inbunden bok. Prisma. 2 uppl. 1999. 240 sidor.
Nära nyskick. Skyddsomslag saknas.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789151835105
- Titel
- Stora auktionshandboken
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 1999
- Omfång
- 240 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Vikt
- 821 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Hur skiljer man agnarna från vetet, det äkta gamla från halvgammalt eller rent av förfalskat? Bara med kunskap kan man göra fynd och undvika fallgropar. Och kunskap ger Stora auktionshand-boken i rika mått. Här berättas om märken och kännetecken, om årtal och historik, om material och om skötsel av föremålen. Vilka detaljer man ska leta efter, fällor att undvika.
Prisma 2 9789151835105 -
Auktionshandboken
Inbunden bok. Stockholm : Rabén Prisma. 1995. 189 sidor.
Nära nyskick. Skyddsomslag i mycket gott skick.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9151828618
- Titel
- Auktionshandboken
- Författare
- Fredlund, Jane - Angré, Per - Hallbert, Cecilia
- Förlag
- Stockholm : Rabén Prisma
- Utgivningsår
- 1995
- Språk
- Svenska
Stockholm : Rabén Prisma 9151828618 -
Auktionshandboken : 1700-2000
Inbunden bok. Prisma. 4 uppl. 2005. 284 sidor.
Mycket gott skick. Skyddsomslag saknas.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 915184494x
- Titel
- Auktionshandboken : 1700-2000
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2005
- Omfång
- 284 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Vikt
- 958 g
- Språk
- Svenska
Prisma 4 915184494x -
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
- ISBN
- 915183510x
- Titel
- Stora auktionshandboken
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 1999
- Omfång
- 240 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Vikt
- 821 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Hur skiljer man agnarna från vetet, det äkta gamla från halvgammalt eller rent av förfalskat? Bara med kunskap kan man göra fynd och undvika fallgropar. Och kunskap ger Stora auktionshand-boken i rika mått. Här berättas om märken och kännetecken, om årtal och historik, om material och om skötsel av föremålen. Vilka detaljer man ska leta efter, fällor att undvika.
Prisma 2 915183510x -
Auktionshandboken : 1700-2000
Inbunden bok. Prisma. 5 uppl. 2008. 288 sidor.
Mycket gott skick. Skyddsomslag saknas. Hylla 7
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789151849881
- Titel
- Auktionshandboken : 1700-2000
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2008
- Omfång
- 288 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Mått
- 194 x 232 mm Ryggbredd 24 mm
- Vikt
- 951 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Auktionshandboken 1700–2000 ger praktiska tips till dig som vill köpa eller sälja möbler och andra föremål på auktioner och i antikhandeln. Auktionshusens kvalitetsauktioner liksom enkla veckoauktioner, loppis och bondauktioner – allt finns med.
De flesta föremål som byter ägare på auktion är från 1900-talet – alltså ligger tyngdpunkten här. Porslin och porslinsstämplar och glas liksom koppar, mässing, tenn och silver behandlas, likaså det mesta för kök och matbord.
Auktionshandboken 1700–2000 vill inspirera till att blanda gammalt och nytt, antikt och loppisfynd och skapa en egen inredningsstil. Möbler från 1700-talet och fram till våra dagar presenteras fylligt med stilhistoria, bilder och auktionspriser. Förvaringsmöbler, sittmöbler, belysning, gjutjärnsmöbler och mattor får egna kapitel, liksom möbler från Svenskt Tenn och möbler från Ikea. Det senare ett än så länge sällsynt inslag på auktion, som vi kanske får se mera av.
Auktionspriserna är uppdaterade i samarbete med Stockholms Auktionsverk.
Prisma 5 9789151849881 -
Auktionshandboken : 1700-2000
Inbunden bok. Prisma. 5 uppl. 2008. 288 sidor.
Mycket gott skick. Skyddsomslag saknas.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789151849881
- Titel
- Auktionshandboken : 1700-2000
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2008
- Omfång
- 288 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Mått
- 194 x 232 mm Ryggbredd 24 mm
- Vikt
- 951 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Auktionshandboken 1700–2000 ger praktiska tips till dig som vill köpa eller sälja möbler och andra föremål på auktioner och i antikhandeln. Auktionshusens kvalitetsauktioner liksom enkla veckoauktioner, loppis och bondauktioner – allt finns med.
De flesta föremål som byter ägare på auktion är från 1900-talet – alltså ligger tyngdpunkten här. Porslin och porslinsstämplar och glas liksom koppar, mässing, tenn och silver behandlas, likaså det mesta för kök och matbord.
Auktionshandboken 1700–2000 vill inspirera till att blanda gammalt och nytt, antikt och loppisfynd och skapa en egen inredningsstil. Möbler från 1700-talet och fram till våra dagar presenteras fylligt med stilhistoria, bilder och auktionspriser. Förvaringsmöbler, sittmöbler, belysning, gjutjärnsmöbler och mattor får egna kapitel, liksom möbler från Svenskt Tenn och möbler från Ikea. Det senare ett än så länge sällsynt inslag på auktion, som vi kanske får se mera av.
Auktionspriserna är uppdaterade i samarbete med Stockholms Auktionsverk.
Prisma 5 9789151849881 -
Auktionshandboken : 1700-2000
Inbunden bok. Prisma. 4 uppl. 2005. 284 sidor.
Nära nyskick. Skyddsomslag saknas. Rikligt illustrerad med foton i färg och stämplar/ skisser i svart-vitt. Jane F journalist och konstvetare med antikviteter som specialitet. Här med en bok om perioden 1700- 2000. Mycket om olika stilar, mycket om att köpa och sälja. En Superbok för den s läs mer … läs mer
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 915184494x
- Titel
- Auktionshandboken : 1700-2000
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2005
- Omfång
- 284 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Vikt
- 958 g
- Språk
- Svenska
Prisma 4 915184494x -
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
- ISBN
- 9129615941
- Titel
- Auktionshandboken
- Författare
- Fredlund, Jane - Angré, Per - Hallbert, Cecilia
- Förlag
- Stockholm : Rabén & Sjögren
- Utgivningsår
- 1993
- Språk
- Svenska
Stockholm : Rabén & Sjögren 9129615941 -
Auktionshandboken : Med 1900-talets design
Inbunden bok. Prisma. 3 uppl. 2004. 285 sidor.
Nyskick. Skyddsomslag i nära nyskick.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9151841673
- Titel
- Auktionshandboken : Med 1900-talets design
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2004
- Omfång
- 285 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 190 x 225 mm
- Vikt
- 974 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Trenderna på auktionsmarknaden kommer och går. Efterfrågan på 1900-talets design ökar och är en av nyheterna i Auktionshandboken, en faktafylld översikt över det som utbjuds på auktion, från kvalitetsauktioner till stadsauktion och bondauktion. Här ges råd och tips: Hur bjuder man på auktion, hur undviker man de vanligaste fallgroparna, hur skiljer man nytillverkat från gammalt? Nya bilder, färska auktionspriser!
Prisma 3 9151841673 -
Auktionshandboken : Med 1900-talets design
Inbunden bok. Prisma. 3 uppl. 2004. 285 sidor.
Nyskick. Skyddsomslag i nära nyskick. En väldigt fin bok rikt illustrerad med färgbilder och teckningar om olika antikviteter och epoker.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9151841673
- Titel
- Auktionshandboken : Med 1900-talets design
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2004
- Omfång
- 285 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 190 x 225 mm
- Vikt
- 974 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Trenderna på auktionsmarknaden kommer och går. Efterfrågan på 1900-talets design ökar och är en av nyheterna i Auktionshandboken, en faktafylld översikt över det som utbjuds på auktion, från kvalitetsauktioner till stadsauktion och bondauktion. Här ges råd och tips: Hur bjuder man på auktion, hur undviker man de vanligaste fallgroparna, hur skiljer man nytillverkat från gammalt? Nya bilder, färska auktionspriser!
Prisma 3 9151841673 -
Auktionshandboken
Inbunden bok. Stockholm : Rabén & Sjögren. 1993. 189 sidor.
Nyskick. Skyddsomslag i nyskick. En kunnig och inspirerande bok om hur du lyckas fynda på auktioner. Många fina bilder och intressant information om gammalt, halvgammalt och kommande generationers antikviteter. … läs mer
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9129615941
- Titel
- Auktionshandboken
- Författare
- Fredlund, Jane - Angré, Per - Hallbert, Cecilia
- Förlag
- Stockholm : Rabén & Sjögren
- Utgivningsår
- 1993
- Språk
- Svenska
Stockholm : Rabén & Sjögren 9129615941 -
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
- ISBN
- 915183510x
- Titel
- Stora auktionshandboken
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 1999
- Omfång
- 240 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Vikt
- 821 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Hur skiljer man agnarna från vetet, det äkta gamla från halvgammalt eller rent av förfalskat? Bara med kunskap kan man göra fynd och undvika fallgropar. Och kunskap ger Stora auktionshand-boken i rika mått. Här berättas om märken och kännetecken, om årtal och historik, om material och om skötsel av föremålen. Vilka detaljer man ska leta efter, fällor att undvika.
Prisma 2 915183510x -
Auktionshandboken : 1700-2000
Inbunden bok. Prisma. 3 uppl. 2004. 285 sidor.
Nyskick. Skyddsomslag i nyskick.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9151841673
- Titel
- Auktionshandboken : Med 1900-talets design
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2004
- Omfång
- 285 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 190 x 225 mm
- Vikt
- 974 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Trenderna på auktionsmarknaden kommer och går. Efterfrågan på 1900-talets design ökar och är en av nyheterna i Auktionshandboken, en faktafylld översikt över det som utbjuds på auktion, från kvalitetsauktioner till stadsauktion och bondauktion. Här ges råd och tips: Hur bjuder man på auktion, hur undviker man de vanligaste fallgroparna, hur skiljer man nytillverkat från gammalt? Nya bilder, färska auktionspriser!
Prisma 3 9151841673 -
Auktionshandboken
Inbunden bok. Stockholm : Rabén & Sjögren. 1993. 188 sidor.
Mycket gott skick. Skyddsomslag i gott skick. Solblekt omslag.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9129615941
- Titel
- Auktionshandboken
- Författare
- Fredlund, Jane - Angré, Per - Hallbert, Cecilia
- Förlag
- Stockholm : Rabén & Sjögren
- Utgivningsår
- 1993
- Språk
- Svenska
Stockholm : Rabén & Sjögren 9129615941 -
Stora auktionshandboken
Inbunden bok. Prisma. 1 uppl. 1998. 236 sidor.
Mycket gott skick. Skyddsomslag i gott skick. Inga skador på skyddsomslaget, men hanteringsspår
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9151832305
- Titel
- Stora auktionshandboken
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 1998
- Omfång
- 236 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Vikt
- 832 g
- Språk
- Svenska
Prisma 1 9151832305 -
Stora auktionshandboken
Inbunden bok. Bokförlaget Prisma. 1 uppl. 1998. 236 sidor.
Nära nyskick. Skyddsomslag i nära nyskick. Gradering: Nyskick.
Att gå ut på auktion är ett stort nöje för de flesta av oss. Men vad ska man satsa på? Och hur skiljer man agnarna från vetet, det äkta gamla från halvgammalt eller helt enkelt förfalskat? Bara med bra kunskap i bagaget kan man göra f läs mer … läs merInrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9151832305
- Titel
- Stora auktionshandboken
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 1998
- Omfång
- 236 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Vikt
- 832 g
- Språk
- Svenska
Bokförlaget Prisma 1 9151832305
Your country and preferred language.
Select your country Select languageDenna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.
Stäng
Välkommen till Sveriges största bokhandel
Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.
- Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
- Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn