Rutiga kokboken (1984)
Inbunden bok. Ica Bokförlag. 2 uppl. 1984. 783 sidor.
Gott skick.
Format 24,5 x 17,5 x 4,5 cm Vikt 1.810 g.
Inbundet rutigt laminatband, ANDRA upplagan, mycket rikt illustrerad med färgfoton av Hans B. Eriksson, Stig Holm, Kent Jardhammar och Olle Åkerström. Grundkokboken för stora och små hushåll är 80-talets stora vardagsnära och lätthanterliga kokbok, innehåller nästan 1.500 recept och över 700 bilder. Rutiga kokbokens första upplaga kom år 1980. INNEHÅLL: Bra att veta. Den goda maten och hälsan. Bra köksutrustning. Matlagningens ABC. Kryddor. Mjöl och gryn. Mjölk och fett. Såser. Ägg. Ost. Soppor. Middag på en halvtimme. Potatis. Rotfrukter. Grönsaker. Svamp. Fisk. Skaldjur. Kött. Färs. Inälvsmat. Charkvaror. Fågel. Vilt. Efterrätter. Från A till Ö om frukt och bär. Konservering. Bröd. Vitalmat - hälsokost. Mat ute. Smalmat. Fasta. Dietmat. Barnmat. Utländsk mat. Festmat. Laga restaurangmat hemma. Ordlista. Register.
// Pärmarna har tryckmärken i nederkanten och på ryggen, överstruken namning finns på insidan av främre pärmen, de två första sidorna har varsin vikning, inga anteckningar. Bilden visar den aktuella boken. Utnyttja gärna inrikes ENHETSFRAKTEN, samma fraktpris oavsett hur många böcker du beställer samtidigt av BOKLÖF, klicka ↓ och se utbudet [2642]
Förlagsfakta
- ISBN
- 9153409000
- Titel
- Rutiga kokboken
- Författare
- Östenius, Asta - Olsson, Brita - Eriksson, Hans B - Ica provkök
- Förlag
- Västerås : Ica bokförl
- Utgivningsår
- 1984
- Språk
- Svenska