Bord på auktion
Inbunden bok. Albert Bonniers förlag, Stockholm. 1 uppl. 1974. 96 sidor.
Mycket gott skick.
Rikt fotoillustrerad i svartvitt.
Från baksidan : Inga möbler har som bord gjorts i så många skiftande typer och format under de olika stilperioderna och det kan vara svårt att bedöma vad som är prisvärt. Astrid Ljungström, som under många år regelbundet följt auktionerna, ger här värdefulla upplysningar om vad man ska titta på för att avgöra ett bords ålder, vad det är värt, vad dekor, stämplar och signaturer kan berätta. Med hjälp av sitt unika bildarkiv har hon i ord och bild beskrivit hundratals bord från 1500-talet fram till våra dagar, alla med aktuella priser från auktionerna.
Förlagsfakta
- ISBN
- 9100392871
- Titel
- Bord på auktion
- Författare
- Ljungström, Astrid
- Förlag
- Stockholm : Bonnier
- Utgivningsår
- 1974
- Språk
- Svenska