Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ

  • Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
  • Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
Bord på auktion

Bord på auktion

Inbunden bok. Albert Bonniers förlag, Stockholm. 1 uppl. 1974. 96 sidor.

Mycket gott skick. Rikt fotoillustrerad i svartvitt.

Från baksidan : Inga möbler har som bord gjorts i så många skiftande typer och format under de olika stilperioderna och det kan vara svårt att bedöma vad som är prisvärt. Astrid Ljungström, som under många år regelbundet följt auktionerna, ger här värdefulla upplysningar om vad man ska titta på för att avgöra ett bords ålder, vad det är värt, vad dekor, stämplar och signaturer kan berätta. Med hjälp av sitt unika bildarkiv har hon i ord och bild beskrivit hundratals bord från 1500-talet fram till våra dagar, alla med aktuella priser från auktionerna.

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Betala med Swish Stöd Bokhjälpen

Förlagsfakta

ISBN
9100392871
Titel
Bord på auktion
Författare
Ljungström, Astrid
Förlag
Stockholm : Bonnier
Utgivningsår
1974
Språk
Svenska