Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ

  • Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
  • Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
Stockholms Auktionsverk - Nordic Fine Art 2012 - Kjell Hemmingsson Collection
Stockholms Auktionsverk - Nordic Fine Art 2012 - Kjell Hemmingsson Collection Stockholms Auktionsverk - Nordic Fine Art 2012 - Kjell Hemmingsson Collection Stockholms Auktionsverk - Nordic Fine Art 2012 - Kjell Hemmingsson Collection Stockholms Auktionsverk - Nordic Fine Art 2012 - Kjell Hemmingsson Collection

Nyskick. FÖRLAGSNY! Klicka på rubriken ovan för fler bilder! Några små prickar på kanterna. --- 316 sidor, danskt band, ca 21x27 cm. --- Konst:
På måleriavdelningen finner vi såväl verk av klassiska som moderna och samtida konstnärer. Halmstadgruppen har en mycket framträdande roll i samlingen. Här finns bland andra Esaias Thoréns mästerliga Dansöser där den rytmiska kompositionen andas 1920-talets parisiska avantgarde (nr 30, 1-1.2 milj kr). Motivet återkommer lite längre fram i katalogen där vi finner en utsökt samling makalösa gouacher tillkomna under åren 1928-32 av Halmstadgruppens medlemmar. Gouacherna är skapade i anslutning till konstnärernas vistelse i den franska huvudstaden, där influenserna från de internationella mästarna påverkat och inspirerat dem att utveckla sin egen modernistiska stil. Även Göteborgskoloristerna finns här representerade med många färgsprakande och betydelsefulla målningar, däribland Åke Göranssons Interiör med sängar (nr 221, 250-300.000 kr). Anders Zorn visar återigen sin mästerliga skicklighet att återge vattnets skiftningar i den fina nakenstudien Två vänner/Väninnor (nr 196 2-3 milj kr). Mitt under rådande världskrig 1916 begav sig Agnes Cleve till New York där hon fängslades av den häpnadsväckande arkitekturen och låter skyskraporna lysa som den moderna stadens stjärnor i sin expressionistiska komposition (nr 152, 200-250.000 kr). Konstnärsparet Sigrid Hjertén och Isaac Grünewald är representerade med varsitt typiskt motiv, Hjerténs älskade utsikt från ateljén mot Stadsgårdskajens röda lyftkranar visas i Blommor vid fönstret (nr 49, 400-500.000 kr) och Grünewalds praktfulla färger exploderar i Sommarblommor i blå vas (nr 155, 500-700.000 kr). Här finner vi även Olle Baertlings monumentala BIPAXI från 1959 med proveniens från New York och som varit utställd i Sao Polo (nr 131, 1-1.5 milj kr). Den nutida delen låter vi här presenteras av Rolf Hanson av vilken vi finner flera kraftfulla koloristiska målningar, däribland Omoua (nr 176, 275-300.000 kr). /

Konsthantverk:
På konsthantverkssidan finner vi en en underbar blandning av moderna och antika föremål. Iögonenfallande är den stora samling frukter och ägg i starkeldsfajans av den så omtyckte Hans Hedberg. Här finns ägg och äpplen i alla olika storlekar och färger samt några ovanliga frukter som en vindruvsklase i blått och lila (nr 296, 150-175.000 kr), två röda körsbär med sin stjälk i brons och en höjd på 68 cm (nr 297, 275-300.000 kr) samt auktionens sista nr 512 ett åkerbär som knyter an till Hedbergs norrländska påbrå (100-125.000 kr). På keramiksidan har vi även en fin samling kannor och fat av Pablo Picasso, tillverkade vid ateljen Madoura i Vallauris på franska Rivieran, alla formgivna på 1950- och 60-talet. Nämnas bör den ståtliga kannan "Laughing-eyed face" från 1953 (nr 362, 60- 70.000 kr). Silversidan innehåller några väl utvalda och utsökta föremål. Mycket ovanlig om inte unik är den 45 cm höga pentagonala vasen av Wiwen Nilsson tillverkad 1962 (1

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Betala med Swish